Histologie a embryologie - Mgr. Všeobecné lékařství, 1. ročník - letní semestr


Poslední změna: 7. 9. 2015
 

Tyto otázky jsou podkladem testových otázek závěrečné zkoušky.
 

Cytologie a obecná histologie

  1. Buňka a její součásti
  2. Buněčná membrána
  3. Mitochondrie
  4. Ribosomy
  5. Granulární endoplasmatické retikulum
  6. Hladké endoplasmatické retikulum
  7. Golgiho komplex
  8. Lysosomy a peroxisomy
  9. Mikrotubuly
  10. Centriol
  11. Cytoplasmatická filamenta
  12. Cytoplasmatické inkluse
  13. Jádro buněčné
  14. Epitelová tkáň - obecná charakteristika
  15. Specializace laterálních stěn epitelových buněk
  16. Specializace apikálních povrchů epitelových buněk
  17. Ciliární aparát
  18. Specializace basálních povrchů epitelových buněk
  19. Basální lamina - basální membrána
  20. Klasifikace jednotlivých typů epitelové tkáně
  21. Epitel žlázový
  22. Klasifikace žláz
  23. Morfologická charakteristika buněk syntetizujících proteiny
  24. Morfologická charakteristika buněk secernujících hlen
  25. Morfologická charakteristika buněk secernujících steroidní látky
  26. Morfologická charakteristika buněk secernujících polypeptidy nebo biogenní aminy
  27. Morfologická charakteristika buněk transportujících ionty
  28. Tkáň pojivová - obecná charakteristika
  29. Vazivo - základní struktura
  30. Vazivo - typy vaziva
  31. Chrupavka obecná charakteristika
  32. Chrupavka typy chrupavek a jejich struktura
  33. Kost - základní součásti kostní tkáně
  34. Typy kostní tkáně a spoje kostrové
  35. Vývoj kostní tkáně
  36. Tkáň nervová neurony
  37. Synapse
  38. Neuroglie
  39. Myelinizace
  40. Tkáň svalová obecná charakteristika, typy svalové tkáně, regenerace
  41. Příčně pruhovaná svalová tkáň kosterní
  42. Příčně pruhovaná svalová tkáň srdeční
  43. Hladká svalová tkáň
  44. Mechanizmus svalové kontrakce
  45. Motorická ploténka, přenos impulsu pro svalovou kontrakci
  46. Erytrocyty
  47. Leukocyty - granulocyty
  48. Leukocyty - agranulocyty
  49. Trombocyty
  50. Vývoj erytrocytů
  51. Vývoj granulocytů
  52. Vývoj agranulocytů a destiček
     

Histologické techniky

  1. Parafínová technika zpracování vzorků
  2. Pryskyřicová technika zpracování vzorků
  3. Zmrazovací technika zpracování vzorků
  4. Přehled zobrazovacích přístrojů pro světelnou mikroskopii, principy jejich funkce
  5. Přehled zobrazovacích přístrojů pro elektronovou mikroskopii, principy jejich funkce
  6. Přístroje pro získání preparátů pro světelnou i elektronovou mikroskopii, jejich funkce
  7. Principy přehledného a speciálního barvení preparátů
  8. Principy kontrastování preparátů pro elektronovou mikroskopii
  9. Principy konvenční histochemie ve světelné mikroskopii
  10. Principy enzymové histochemie a zymografie in situ
  11. Principy lektinové histochemie, panely lektinů
  12. Principy imunohistochemie
  13. Principy vizualizačních systémů pro lektinovou histochemii a imunohistochemii
  14. Použití konvenční, enzymové a lektinové histochemie a imunohistochemie v elektronové mikroskopii
  15. Principy in situ hybridizace v mikroskopii
  16. Principy mikroskopie atomárních sil (AFM)
     

Mikroskopická anatomie

  1. Obecná stavba cév
  2. Kapiláry
  3. Artérie
  4. Vény a lymfatické cévy
  5. Srdce
  6. Obecná struktura lymfatických orgánů, jejich klasifikace a buňky, které funkčně k lymfatickému systému patří
  7. Brzlík
  8. Lymfatická uzlina
  9. Slezina
  10. Částečně opouzdřené a neopouzdřené lymfatické orgány
  11. Horní cesty dýchací a larynx
  12. Dolní cesty dýchací
  13. Respirační oddíl dýchacího systému
  14. Morfologická podstata úpravy vdechovaného vzduchu
  15. Obecná stavba trávící trubice
  16. Dutina ústní
  17. Jazyk
  18. Pharynx a jícen
  19. Zuby
  20. Žaludek
  21. Tenké střevo – duodenum
  22. Tenké střevo – jejunum a ileum
  23. Tlusté střevo
  24. Slinné žlázy
  25. Pankreas
  26. Játra základní stavební plán, hepatocyty
  27. Žlučové vývody intra- i extrahepatální, žlučník
  28. Ledvina - základní stavební plán, corpusculum renis
  29. Ledvina – ledvinné kanálky
  30. Vývodné cesty močové
  31. Varle
  32. Mužské vývodné cesty pohlavní
  33. Přídatné mužské pohlavní žlázy
  34. Penis
  35. Vaječník - oogeneze, ovariální folikuly, ovulace
  36. Vaječník - corpus luteum
  37. Vejcovod
  38. Děloha
  39. Cyklické změny endometria v průběhu menstruačního cyklu
  40. Vagina a vulva
  41. Hypofýza
  42. Epifýza
  43. Štítná žláza
  44. Příštítná žláza
  45. Nadledvina
  46. Mícha
  47. Mozeček
  48. Koncový mozek
  49. Obaly mozkomíšní
  50. Periferní nervy
  51. Ganglia nervová
  52. Kůže
  53. Vlasy a nehty
  54. Kožní žlázy
  55. Mléčná žláza
  56. Receptory - jejich klasifikace a receptory, které mají vztah k somatické a viscerální citlivosti
  57. Proprioceptory
  58. Čichové receptory
  59. Chuťové receptory
  60. Oko - tunica fibrosa a tunica vasculosa
  61. Oko - tunica nervosa
  62. Refrakční a akcesorní struktury oka
  63. Ucho zevní a střední
  64. Ucho vnitřní
     

Embryologie

  1. Fertilizace a rýhování vajíčka
  2. Blastocysta a její implantace
  3. Dvouvrstevný zárodečný terčík, amniový a žloutkový váček
  4. Trojvrstevný zárodečný terčík
  5. Etapy vývoje embrya a plodu a jejich morfologické projevy
  6. Plodové obaly a pupečník, placenta
  7. Diferenciace intraembryonálního mezodermu
  8. Notogeneze, vertebrospinální osa embrya
  9. Vývoj kostry: hlava a axiální skelet
  10. Vývoj končetin
  11. Vývoj svalového systému
  12. Primitivní krevní oběh, vývoj krvetvorby
  13. Vývoj srdce – srdeční trubice a klička
  14. Vývoj srdce – septace síní, komor a výtokového oddílu
  15. Aortální oblouky a vývoj artérií
  16. Sinus venosus a vývoj žil
  17. Fetální krevní oběh a změny po porodu
  18. Žaberní oblouky
  19. Vývoj obličeje
  20. Vývoj ústní a nosní dutiny
  21. Vývoj zubů
  22. Vývoj primitivního střeva a jeho segmentace
  23. Vývoj primitivního faryngu, branchiogenní orgány
  24. Vývoj jazyka
  25. Vývoj kaudální části předního střeva
  26. Vývoj středního a zadního střeva
  27. Vývoj jater
  28. Vývoj pankreatu
  29. Vývoj laryngu a trachey
  30. Vývoj plic a změny v plicích při narození
  31. Vývoj coelomu, perikardové, pleurální a peritoneální dutiny
  32. Vývoj bránice
  33. Vývoj ledvin a ureterů
  34. Vývoj rekta, močového měchýře a urethry
  35. Vývoj gonád a diferenciace pohlaví
  36. Vývoj ženských vývodných cest pohlavních a zevního genitálu
  37. Vývoj mužských vývodných cest pohlavních a zevního genitálu
  38. Vývoj kůže a kožních adnex
  39. Vývoj nervové trubice, histogeneze nervové tkáně
  40. Vývoj míchy a spinálních ganglií
  41. Vývoj mozku – časná diferenciace a organizace nervové tkáně
  42. Vývoj mozku – deriváty 2. a 3. primárního mozkového váčku
  43. Vývoj mozku – deriváty 1. primárního mozkového váčku
  44. Vývoj endokrinních žláz
  45. Vývoj oka
  46. Vývoj ucha
  47. Vývoj čichového ústrojí
     

Vývojová biologie

  1. Využití vývojové biologie v medicíně
  2. Diferencovaná genová exprese a její regulace
  3. Transkripční faktory a genová exprese
  4. Regulace genové exprese pomocí metylace DNA
  5. Regulace genové exprese pomocí acetylace nukleozomů
  6. Systémy buněčné signalizace ve vývoji
  7. Receptory
  8. Funkce cytoskeletu ve vývoji a molekuly buněčné adheze
  9. Homeotické selektorové geny - charakteristika jejich funkce u bezobratlých a obratlovců
  10. Geny párového uspořádání (geny rodiny PAX)
  11. Indukující faktory - morfogeny
  12. Holoprozencefalie a její molekulární podstata; geny Sonic hedgehog
  13. Apoptóza, morfologické aspekty programované buněčné smrti
  14. Regulace apoptózy; fáze programované buněčné smrti; gen TP53 a programovaná buněčná smrt
  15. Modely programované buněčné smrti
  16. Kaspázy
  17. Mitochondrie v apoptóze
  18. Funkce buněčné smrti v prenatálním období vývoje
  19. Neurodegenerativní choroby a programovaná buněčná smrt
  20. Klonování v medicíně; totipotence, pluripotence, multipotence, unipotence
  21. Tři cesty klonování
  22. Jaderné transplantace u živočichů
  23. Léčebné a reprodukční klonování
  24. Transgenní organizmy, knock-out, knock-in, savčí modely lidských chorob
  25. Preimplantační diagnostika
  26. Potíže a rizika klonování a etika klonování
  27. Biologie stárnutí; senescence
  28. Průměrná délka života; dlouhověkost a příčiny stárnutí
  29. Molekulární genetika stárnutí
  30. Charakteristika základních morfogenetických procesů
  31. Obecná strategie vývoje uspořádanosti (pattern formation) a epigenetický mechanismus vývoje
  32. Rozdíl mezi mozaikovými a regulačními embryi
  33. Maternální versus zygotické geny a jejich funkce
  34. Embryonální indukce a její realizace; poziční informace a její specifikace
  35. Definice pojmů teratologie, teratogeneze, teratogen a vývojové vady a odchylky a jejich příčiny
  36. Prenatální extinkce u člověka
  37. Základní principy teratogeneze ; kritická a sensitivní perioda (obecně cytotoxické versus specifické teratogeny)
  38. Projevy vývojové toxicity a jejich transformace; malformace, deformace, disrupce
  39. Mutageneze a teratogeneze - shody a rozdíly
  40. Fyzikální a chemické teratogeny
  41. Biologické teratogeny
  42. Vliv mateřského organismu na vývoj plodu
  43. Funkce kyseliny retinové ve vývoji
  44. Charakterizace kmenových buněk a jejich základní typy
  45. Význam a využití buněčné terapie; bezpečnostní opatření pro buněčnou terapii
  46. Genetická a pacemakerová teorie stárnutí
  47. Teorie volných radikálů
     

Celkový počet otázek: 226

Výběr náhodné otázky