Rehabilitace - Mgr. Všeobecné lékařství, 4. ročník - bloková výuka


Poslední změna: 8. 10. 2012
 

 1. 1. Léčebná rehabilitace (LR), koncepce, cíle, typy rehabilitace, rehabilitační ošetřovatelství, impairment, disability, handicap, uplatnění LR v léčebném procesu.
 2. 2. Metodiky LR a jejich uplatnění v léčebném procesu – Bobath koncept, Vojtova metoda, PNF – proprioceptivní neuromuskulární facilitace, senzomotorická stimulace, respirační fyzioterapie a další.
 3. 3. Funkční symptomatologie pohybové soustavy – svalů, kloubů, měkkých tkání. Techniky manuální medicíny – mobilizace, manipulace, PIR - postizomatrická relaxace, jejich uplatnění v léčebném procesu.
 4. 4. Fyziologický vývoj dítěte, vývojová kineziologie, funkční vyšetření dítěte v prvních měsících života, uplatnění vyšetření v léčebném procesu dítěte.
 5. 5. Metodiky LR u novorozenců, kojenců, batolat a dětí do adolescence, jejich uplatnění v léčebném procesu.
 6. 6. Posilovací techniky – součást LR, indikace a kontraindikace.
 7. 7. LR v neurologii: funkční vyšetření a terapie, cíle rehabilitace u pacienta s lézí centrálního nervového systému (stav po cévní mozkové příhodě, RS, Parkinsonova nemoc)
 8. 8. LR v neurologii: funkční vyšetření a terapie, cíle rehabilitace u pacienta s lézí periferního nervového systému (periferní parézy, polyneuropatie, myopatie)
 9. 9. Poruchy stoje a chůze, klinická symptomatologie, možnosti vyšetření, principy LR.
 10. 10. Funkční vyšetření pohybové soustavy u pacientů s chronickým plicním onemocněním, uplatnění pohybové léčby, možnosti fyzikální terapie a lázeňská léčba těchto nemocných.
 11. 11. Metodiky respirační fyzioterapie a jejich uplatnění v komplexní léčbě nemocných.
 12. 12. Funkční vyšetření a metodické postupy LR u pacientů s VAS – vertebrogenním algickým syndromem, problematika bolesti, možnosti fyzikální terapie a lázeňská léčba těchto nemocných.
 13. 13. LR u pacientů se spinální postižením.
 14. 14. LR a její uplatnění u pacientů s ortopedickou diagnózou, problematika bolesti, možnosti fyzikální terapie a lázeňská léčba těchto nemocných.
 15. 15. Ergoterapie a sociální rehabilitace a jejich uplatnění v procesu komplexní léčby.
   

Celkový počet otázek: 15

Výběr náhodné otázky